top of page

Прострочені договори оренди на сінокосіння: хто побудувався біля Замкової гори?

Варварська забудова Замкової гори поставила питання законності приватної забудови поблизу урочища, яке має велику історичну цінність. З’ясувалось, що і там не все законно. На землях, які призначені для сінокосу, збудували цілі маєтки. Щобільше, дії договорів оренди уже закінчились кілька місяців тому. Згідно з чинним законодавством земельні ділянки під сінокос не можна ні забудовувати, ні навіть огороджувати.Але у цьому випадку міська рада стала “сліпою” і вже кілька років не бачить порушень.

Один з маєтків належить Петру Комасі, батьку кандидата в депутати Вінницької міської ради від партії “За майбутнє” Володимира Комахи. Під час фільмування гори за допомогою квадрокоптера саме Володимир Комаха спочатку викликав до журналістів поліцію, а потім відмовився пояснити поліціянтам, навіщо він телефонував на “102”.

Угоди на оренду землі, на якій знаходиться нерухомість батька кандидата в депутати є протермінованими ще з лютого-березня 2020 року і згідно з інформацією міської ради нових угод з родиною бізнесменів Комах не переукладалось. Та ця родина - не єдині загарбники Замкової гори.

Почнемо з будинку на вулиці Замкова, 4, який належить родині підприємців з прізвищем Комаха.


Цій родині належить ще будинок, який знаходиться поруч та має власний посадковий майданчик для гелікоптера

Та маєток біля пляжу «Кумбари»

На території будинку на Замковій, 4, знаходиться шість земельних ділянок, дві з яких призначені для сінокосу, одна – під городництво.

На ділянці у 6 соток, де зараз находиться присадибна територія та декоративне озеро, повинна (відповідно до кадастру) проводитися заготівля сіна.

У 2007 році цю ділянку взяв в оренду Петро Комаха, який за неї повинен був сплачувати 1 % від нормативно грошової оцінки ділянки (91,58 гривень) – 92 копійки в рік.


У договорі оренди чітко прописано, що землю можна використовувати тільки для сінокосіння, не дозволяється нічого будувати та огороджувати ділянку
У 2012 році був поновлений договір оренди та збільшена орендна плата в рік, майже на дві гривні.

Також договір оренди на цю ділянку був переукладався у 2013 році й у 2019 році, коли ця ділянку пану Петру надала на рік в оренду до 29 травня 2020 року. З чого можна припустити, що вже як півроку Петро Комаха цією ділянкою користується незаконно.


Журналісти сайту deputaty.in.ua звернулись у міськраду із запитом про надання копії останнього чинного договору оренди на ділянку, але отримали від міської ради копію все ж того простроченого договору від 2019 року.

До речі, згідно з останнім продовженим договором орендна плата за землю складає 29, 07 грн на рік або 1 долар.


Сусідню ділянку під городництво у три сотки Петро Комаха почав орендувати з 2007 року за 1% від нормативно грошової оцінки ділянки (293,51 гривня) – 2,94 гривні на рік.

З 2012 року нормативно грошова оцінка землі становить 344,76 гривні й орендна плата сягає 3% на рік від цієї суми – 10,34 гривні.

Гостьовий будинок біля невеликого штучного озера розташований на ділянці у три сотки, цільове призначення котрого – під сінокосіння.

Останній договір оренди на цю ділянку був укладений 22 лютого 2019 року на один рік. Зараз Петро Комаха незаконно користується цією землею.


На запит журналістів ніяких нових договорів міською радою не було надано, що дає підстави припускати, що і договір на другу земельну ділянку уже прострочено.

Під час фільмування квадрокоптером Замкової гори син орендаря Волоидмир Комаха викликав поліцію, але через півгодини по її приїзду передумав надавати будь-які коментарі чи свідчення поліцейським.

Під час спілкування з журналістами кандидат в депутати Володимир Комаха замість надати якесь логічне пояснення протермінованим договорам оренди та порушенням їх умов почав розповідати, що “журналісти голі і босі як церковні миші”

https://www.facebook.com/svoboda.gayda/videos/3371090622937440

Петро Комаха має ще три ділянки на узбережжі Південного Бугу у селі Стрижавка.

Сусідня ділянка у 3,16 гектара належить підприємству ТОВ «Подільський центр ділового співробітництва»

Кінцеві бенефіціарні власники підприємства: Андрій Домбровський та Тетяна Рибченко.

Подивившись на майно родини Комах, одразу виникає питання про їх бізнес, який повинен приносити достатній дохід. Займаються вони бізнесом не публічно, тому мало що про це відомо. З відомих – ПП «Михалич і Ко». Підприємство належить Петру Комасі, яке розташовано у селі Вороновиця, Вінницького району.


Дурний приклад заразливий – сусід ділянку також «рейдернув»

Сусідом Петра Комахи, згідно з кадастром, є підприємець Юрій Рум’янцев. Саме на нього оформлена ділянка 5 серпня 2020 року, на якій знаходиться житловий будинок.

Ділянка у три сотки, яка знаходиться на присадибній території – під сінокосіння.

На цю ділянку Вінницька міська рада надала нам лише один договір оренди на цю ділянку, який був укладений з Бурчак Марія-Ганна Андріївна у 2003 році. Договір укладався на 4 роки 10 місяців і більше не поновлявся. Тоді ділянку оцінили у 111,74 гривні, орендна плата в рік – 1,11 гривні.

Відповідно до кадастру, ця ділянка належить Вінницькій міській раді і ніким не орендується. Тобто, перебування цієї ділянки за парканом у приватному користуванні є самозахопленням


Яка відповідальність щодо не цільового використання землею

Використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, є підставою для розірвання цих договорів. Про це свідчить судова практика. Так за Постановою Верховного суду України від 22.01.2020 № 468/1498/17-ц (61-36544св18), судді, дослідивши матеріали справи і докази використання земельної ділянки не за призначенням, які надав прокурор, дійшли обґрунтованого висновку про задоволення позову прокурора про дострокове розірвання вказаного договору з поверненням земельної ділянки у розпорядження орендодавця - держави.

Як бачимо з судової практики, ці ділянки можна відсудити та повернути у комунальну власність і забов’язати колишніх власників знести паркан навколо цих ділянок – каже юрист проекту «Свої люди» Bihus.info Віталій Гусак

Але очевидно, що міська рада не реагує на купу протермінованих угод, що стосуються Замкової гори. До прикладу згадаємо, що угода з забудовником Замкової гори, який знищив культурний шар, закінчилась ще у 2008 році, але органами місцевого самоврядування не вжито заходів щодо повернення самовільно захопленої землі у комунальну власність. Як і з бізнесменами Комахою і Рум’янцевим. Як, мовчить і не помічає порушення законодавства і місцева прокуратура попри неодноразові публікації і звернення громадськості.

Під час сесійного засідання, яке відбулось 25 вересня 2020 року, шестеро депутатів Вінницької міської ради голосували проти ініціативи громадськості, яка пропонувала зберегти Замкову гору і створити на її території історико-культурний парк “Замкова гора”. Це Роман Андронійчук, Людмила Ваколюк, Юрій Зажирко, Віктор Кривіцький, Євгеній Стукаленко та Олександр Чернега. Журналісти сайту deputaty.in.ua розпочали спецпроект, в якому розкажуть про кожного з руйнівників вінницької історії. Усі матеріали можна прочитати за посиланням.


16 переглядів
bottom of page