top of page

Остання битва за Замкову гору: чи погодиться міська рада залишити пам’ятку вінничанам?

Наступної п’ятниці на сесії Вінницької міської ради депутати вдруге розглядатимуть громадську ініціативу “Про створення історико-туристичного комплексу-парку “Замкова гора”. У вересні минулого року депутати вже розглядали ініціативу зберегти археологічну пам’ятку і створити на Замковій горі парк. Але понад третина з них просто проігнорували голосування. Натомість депутати проголосували за свій проект, у якому дозволили фірмі «Укрпромтех» збудувати шестиповерхове СТО, на яке раніше місто уже видало містобудівні умови та обмеження.

Про результати голосування ми уже писали раніше.

Під час сесії міський голова Сергій Моргунов пообіцяв, що місто виділить кошти з бюджету на розробку проектно-кошторисної документації. Нагадаємо, про що йшлось в обговоренні між Сергієм Моргуновим та керівником департаменту архітектури Вінницької міської ради Яковом Маховським під час сесійного засідання.

Приводимо їхню розмову повністю, без скорочень, оскільки вона зафіксована у Протоколі сесійного засідання від 25 вересня 2020 року:

Моргунов С.: «Скажіть мені, будь ласка, в 2018 році була презентована концепція створення історико-культурного комплексу «Замкова гора». А яка, як кажуть, доля саме з юридичної точки зору створення такого комплексу?».

Маховський Я.: «Даний комплекс є концепцією і з юридичної точки виконання цих робіт можуть здійснювати департаменти міської ради, а не приватний забудовник».

Моргунов С.: «Ні, я не за приватних забудовників, я маю на увазі, на сьогоднішній день там проектна документація якась чи проектна пропозиція готувалися? Приймалися якісь відповідні рішення чи ні?».

Маховський Я. уточнив: «По Замковій горі?».

Моргунов С.: «Так».

Маховський Я.: «Тільки концепція».

Моргунов С.: «По історико-культурному цьому комплексу?».

Маховський Я.: «Затверджена концепція».

Моргунов С.: «Так. А далі який шлях?».

Маховський Я.: «Далі необхідно визначитися з департаментом, який буде виконувати роботи. Згідно з даною концепцією він має визначити кошти на ці роботи…».

Моргунов С.: «На роботи, чи на проектну документацію?».

Маховський Я: «На проектну документацію. Розробити проект, пройти експертизу і ті кошти, які будуть визначені проектно-кошторисною документацією, закласти їх в бюджет міської ради. Потім отримати кошти, провести тендер на виконання цих робіт і почати їх».

Моргунов С.: «Тобто, там якесь будівництво передбачається в рамках комплексу історико-культурного, так?».

Маховський Я.: «Згідно концепції, так».

Моргунов С.: «Тобто, Ви все рівно там будете проводити якісь роботи, щоб зберегти Замкову гору?..Тому, на бюджет 2021 року Ви повинні передбачити кошти на виготовлення проектно-кошторисної документації щодо створення історико-культурного комплексу «Замкова гора» і Ви закриєте всі ці дискусії».

Але пізніше виконавчий комітет, який очолює міський голова Сергій Моргунов, відповів на запит АМВ, що збереження Замкової гори не заплановано, тому передбачати і виділяти кошти на найстарішу пам’ятку міста немає підстав.

Громадські організації, які були авторами ініціативи, подали до суду, в якому вимагали від депутатів повторно розглянути їхню пропозицію та скасувати рішення, яке дозволяло забудовнику фактично знищити культурну пам’ятку, яка є серцем міста. І виграли позов.

Вінницький окружний адміністративний суд задовольнив вимоги громадськості, а колегія 7ААС дослідивши матеріали справи та заслухавши позицію сторін апеляційну скаргу ВМР залишила без змін рішення суду першої інстанції.

Тепер згідно з рішенням суду депутати мають повторно розглянути пропозиції громадськості по створенню парку.

І поки активісти судились з міською радою, остання регулярно відшматовувала ділянки від Замкової гори та передавала у приватну власність родині бізнесменів Комах.

Ми промоніторили, як з такими історичними пам’ятками вчиняла влада інших міст і виявили, що тільки у Вінниці на Замковій горі міськрада рятувала забудовника, в Чернівцях, Хмельницькому, Херсоні та Ужгороді влада діяла навпаки.

Тож щиро подіваємось, що в ганебній історії за Замкову гору цього тижня депутати нарешті поставлять крапку. І це рішення хоч раз буде на користь громади а не забудовників.

14 переглядів
bottom of page